قالیشویی بزرگ شفقی تهران

بازار کار هوش مصنوعی

قالیشویی شفقی 25 آذر 1398, 12:00 مقالات

هوش مصنوعی یکی از گرایش‌های مقطع کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر است. این گرایش که در سال‌های اخیر رغبت زیادی برای تحصیل در آن وجود دارد، موضوع سلسله مصاحبه‌ها و گزارش‌هایی در خبرگزاری دانشجویان ایران بوده است. پس از گفت‌وگو با استادان و فعالان این حوزه از دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران و امیرکبیر این بار بر آن شدیم تا از دریچه نگاه دانشجویان، هوش مصنوعی را بررسی کنیم.
شفقی
اولین برخورد با دانشکده مهندسی کامپیوتر شریف، رو به رو شدن با یک لابی شلوغ است که تعداد زیادی از دانشجویان با لپ تاپی اطراف میزهای آن نشسته‌اند و احتمالا مشغول کد زدن هستند. آزمایشگاه‌های کامپیوتری در طبقات بالا مستقر هستند و آن جاست که می‌شود دانشجویان مقطع ارشد و دکتری هوش مصنوعی را پیدا کرد تا از فرصت‌ها و چالش‌های این گرایش تحصیلی بگویند.

یکی از دانشجویانی که به تازگی مقطع ارشد خود را به پایان برده، می‌گوید: بازار کار هوش مصنوعی در ایران خوب است و بسیاری از شرکت‌های بزرگ و مشهور به متخصص هوش مصنوعی نیاز دارند.

این دانشجو درباره استفاده نهادهای دولتی از متخصصان هوش مصنوعی، می‌گوید: من نشنیده‌ام که نهادهای دولتی هم از فارغ‌التحصیلان این حوزه بهره بگیرند. بچه‌های دانشگاه ما بیشتر به سمت اشتغال در بخش خصوصی متمایلند.

وی در ادامه صحبت‌هایش به چالش‌هایی که در زمینه پژوهش در حوزه هوش مصنوعی با آن‌ها روبرو می‌شود اشاره می کند و می‌افزاید: چالش سخت‌افزاری در پژوهش تاحدودی وجود دارد؛ مثلا کارهایی که در زمینه شبکه عصبی انجام می‌شود، به کارت های گرافیکی نیاز دارد که در دانشکده به تعداد محدودی وجود دارند؛ یعنی گاهی که به تعداد زیادی کارت گرافیکی نیاز داریم، در دسترس نیست.

این دانشجو ادامه می‌دهد: استادهای ما در دانشکده خیلی کم به کنفرانس‌های بین‌المللی می‌روند، چون هم در بودجه محدودیت وجود دارد و هم گرفتن ویزا سخت است. استادانی که به کنفرانس‌های بین‌المللی می‌روند، می‌توانند از موضوعات روز آگاه شوند و بدانند چه مباحثی اهمیت بیشتری دارد. فعالیت خوبی بین استادان و دانشجویان هوش مصنوعی و فعالان حوزه سلامت وجود دارد و با مؤسساتی مانند پژوهشگاه رویان و دانشگاه‌های علوم پزشکی کار کرده‌اند. آزمایشگاه‌های استادان دیگری هم هستند که دانشجویان آن‌ها وارد کاربرد هوش مصنوعی در اقتصاد شده‌اند.

یکی دیگر از افرادی که به تازگی از مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده، می‌گوید: یکی از چالش‌های حوزه پژوهش در هوش مصنوعی این است که پژوهش‌ها کاربرد ندارند و وقتی پژوهشی قرار است انجام شود، در ارتباطات بین‌المللی آن، دشواری وجود دارد. دانشگاه شریف به تازگی تحریم شده و این تعامل با خارج از کشور سخت‌تر شده است. از آن جایی که ارتباط موثری بین دانشگاه و صنعت وجود ندارد و دانشگاه نمی‌تواند مشکل صنعت را حل کند، پول زیادی هم در پژوهش وجود ندارد. یکی دیگر از مشکلات در این حوزه این است که ارتباط بین مهندسان هوش مصنوعی با فعالان حوزه‌های دیگر مثل علوم انسانی و پزشکی سخت شکل می‌گیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره سطح آموزش هوش مصنوعی در دانشگاه صنعتی شریف، می‌گوید: خوب است، اما نیاز به بهتر شدن دارد؛ از سوی دیگر یادگیری هوش مصنوعی الزاما نیاز به استاد ندارد و تا دلتان بخواهد برنامه‌های آموزشی آنلاین برای یادگیری آن وجود دارد.

این دانشجو درباره بازار کار این گرایش می‌گوید: کلا بازار کار رو به رشدی دارد و الان هم موقعیت‌های شغلی خوبی وجود دارد، اما به نظر من می‌تواند بهتر هم بشود. بچه‌ها کلا زیاد به فکر "اپلای" هستند، اما به نظر من، این تمایل کمی تحت تاثیر جو است.

یکی دیگر از دانشجویانی که ترم یک کارشناسی ارشد است، می‌گوید: بین گرایش‌های مختلف مهندسی کامپیوتر، تقریبا پرطرفدارترین گرایش، هوش مصنوعی است. البته نرم‌افزار و الگوریتم هم علاقه‌مندان خاص خود را دارد؛ اما معمولا داوطلبانی که رتبه بهتری کسب می‌کنند و بخواهند وقت بیشتری برای درس بگذارند، هوش مصنوعی را انتخاب می‌کنند. افرادی که گرایش نرم‌افزار را انتخاب می‌کنند، معمولا می‌توانند در کنار درس خواندن، وارد بازار کار هم بشوند.

وی آموزش هوش مصنوعی در دانشگاه شریف را خوب توصیف می‌کند و ادامه می‌دهد: حتی در دانشگاه شریف بعضی از درس‌ها نسبت به دانشگاه‌های برتر در هوش مصنوعی بهتر ارائه می‌شود. در ایران هم دانشگاه شریف به نسبت بقیه دانشگاه‌ها در هوش مصنوعی بهتر است. در دانشکده کامپیوتر برخی فضاها برای ارتباط با متخصصان حوزه‌های دیگر ایجاد شده است و کارهای مرتبط بین هوش و علوم زیستی در دانشگاه شریف در حال انجام است. در کل، شاید بتوان گفت دانشگاه تهران در حوزه فعالیت‌های بین‌رشته‌ای بهتر باشد. مثلا دانشگاه شریف در زمینه کاربرد هوش مصنوعی در ژنتیک قوی کار می‌کند و دانشگاه تهران در حوزه رباتیک بهتر عمل می‌کند.

این دانشجوی دانشگاه شریف با بیان این که به طور کلی ارتباط دانشگاه‌های ایران با صنایع خیلی ضعیف است، می‌گوید: صنایع خصوصی هزینه برخی از پروژه‌های هوش مصنوعی را پرداخت می‌کنند، اما نهادهای دولتی تا جایی که من اطلاع دارم، در حوزه هوش مصنوعی با دانشگاه ارتباطی ندارند. البته این موضوع طبیعی است؛ چرا که کلا دغدغه‌ای برای بهبود سیستم‌های خود ندارند. در سازمان‌ها دغدغه‌ای برای حل مسئله ندارند. اخیرا ما پیگیر ارتباط با یکی از نهادهای دولتی برای ارائه یک سرویس خاص به آن‌ها بودیم؛ اما توجیه کردن آن‌ها برای این که متوجه شوند استفاده از یک محصول بازده مجموعه را بالا می‌برد، بسیار سخت است.

این دانشجوی هوش مصنوعی درباره مشکلات سخت‌افزاری فعالیت در هوش مصنوعی، می‌گوید: فعالیت‌هایی که داخل ایران در حوزه هوش مصنوعی انجام می‌شود، خیلی تحت‌تاثیر تحریم‌ها نیست. این که دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها بودجه زیادی ندارند، بر تامین سخت‌افزار بیشتر تاثیر می‌گذارد. یکی از مشکلاتی که وجود دارد، این است که پروژه‌های آزمایشگاه در راستای ارائه مقاله است و مشکل صنعت را حل نمی‌کند؛ بنابراین صنایع هم در دانشگاه سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و دانشگاه صرفا به بودجه دولت وابسته می‌ماند. بیشتر مشکلات به دلیل مسائل اقتصادی و کمبود بودجه است؛ وگرنه از آن جایی که کارهای حساسی مثل فعالیت‌های مرتبط با هسته‌ای انجام نمی‌شود، تحریم‌ها تاثیر زیادی ندارد.

در ادامه گفت‌و گو با دانشجویان هوش مصنوعی، یکی از دانشجویانی که در مقطع دکتری این رشته تحصیل می‌کند، درباره اشتغال در این حوزه می‌گوید: من وارد بازار کار نشده‌ام، اما فکر می‌کنم این رشته موقعیت‌های شغلی خوبی دارد و احتمالا بیشتر هم خواهد شد.

تهرانسر

این دانشجو درباره سطح آموزش می‌گوید: برخی از درس‌های آنلاین بهتر از درس‌های دانشکده است. مفاهیم جدیدی در بعضی از درس‌های آنلاین بیان می‌شود که چند سال زمان می‌برد تا وارد درس‌های دانشکده شود. برخی از درس‌های اصلی ما درس‌هایی هستند که تاریخ انقضای آن‌ها گذشته است یا مثلا برخی متدهایی که ارائه می‌شود، قدیمی است.

این دانشجو در پاسخ به سوالی درباره ارتباطات بین رشته‌ای در حوزه هوش مصنوعی و همکاری‌ نهادهای دولتی با دانشجویان هوش مصنوعی، می‌گوید: آزمایشگاهی که من در آن فعالیت می‌کنم، ارتباط خوبی با استادان حوزه پزشکی دارد؛ اما چون شاید دانشگاه ما صنعتی است، ممکن است ارتباط گرفتن کمی سخت باشد. من تا حالا ندیدم که نهادهای دولتی به دانشگاه پروژه‌ای بدهند.

 

مطالب مرتبط :


انتشار مقالات ایرانی در اسکوپوس

دکتر مسعود برومند در این نشست خبری که ظهر امروز (دوشنبه، ۱۸ آذر) در سالن شهدای

تبدیل جنازه به خاک

استارتاپ "ریکامپوز"(Recompose) واقع در سیاتل آمریکا اولین سایت کمپوست انسانی

برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی

علیرضا اللهیاری، دبیر جشنواره جوان خوارزمی با اعلام این خبر اظهار

باتری‌ های سال 2019

بسیاری از افراد یک جامعه از جمله خودروسازان، تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی و

ثبت شرکت‌ های دانش بنیان با سرعت بیشتری انجام می‌شود

ذبیح الله خدائیان در جلسه علنی صبح امروز سه‌شنبه مجلس و در جریان بررسی

لباس پرستار و کاهش اضطراب کودکان

حدود ۳۰ درصد از کودکان، حداقل یک‌بار در طول دوران کودکی در بیمارستان بستری

شناسایی فلزات سنگین در آب

با بیان اینکه این طرح از سوی سمیرا ساجد، دانشجوی دوره دکتری دانشگاه تهران

آغاز فعالیت‌ های پژوهشی در مناطق آزاد

در آستانه فرا رسیدن هفته پژوهش، آیین تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه صنعتی

ابرسیاه‌ چاله 40 میلیارد برابر خورشید

ستاره شناسان موسسه فیزیک فرازمینی "مکس پلانک" و رصدخانه دانشگاه مونیخ با

سکسکه و تنفس جنین

شاید سکسکه برای بزرگسالان فقط یک موضوع آزاردهنده باشد اما برای نوزادان، روشی

تعداد پروژه‌ های دانشگاه امیرکبیر

بسیاری از اعضای هیات علمی این دانشگاه که در حوزه نفت فعالیت می‌کنند، از

افزایش امنیت دیده‌ بانی سربازان

"سامانه پایش مراقبت" را از دستاوردهای دانش‌بنیان این شرکت عنوان کرد و گفت:

سنجش زودهنگام سرطان

با بیان این مطلب گفت: مراحل مقدماتی و آزمایشگاهی این تست طی شده اما برای این که

درآمد صادراتی تجهیزات پزشکی معادل نفت

حمیدرضا خرم خورشید، استاد مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و

شبکه‌ های اجتماعی و تبلیغات شرکت‌

رسانه‌های اجتماعی گروهی از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر اینترنت هستند

بزرگترین چالش پیش روی ژن‌ درمانی

ژن‌درمانی پس از شناخته شدن به عنوان یک درمان بالقوه برای برخی از اختلالات

یشگیری از ایدز و انگ‌ زدایی از بیماران

با اشاره به هفته جهانی اطلاع‌رسانی ایدز و تشکیل کمپین خودجوش دانشجویی برای

نمایشگر در بطری نوشابه

با توجه به اینکه قسمت جدید فیلم جنگ ستارگان از ۲۰ دسامبر پخش می‌شود و با

جیغ گیاهان زمان استرس

اگرچه در سال‌های اخیر ثابت شده که گیاهان از قدرت دیدن، شنیدن و بویایی

سکوی پرتاب یک کیهان‌ شناس

به مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو، گفت‌وگوی صمیمانه‌ای را با ندا حیدری

موفقیت در ورزش

از جمله عوامل موثر بر عملکرد ورزشی می‌توان به عوامل اقتصادی، اجتماعی،

هوش مصنوعی که مثل نوزاد

ما اغلب از هوش مصنوعی به عنوان ابزاری برای اتوماسیون یا خودکار سازی کارهای خاص

کشف مولکولی برای نابودی سلول‌ های سرطانی

درصد بقای پنج ساله بیماران مبتلا به سرطان لوزالمعده تا ۹ درصد سقوط کرده است که

کاوشگر خورشیدی پارکر

این کاوشگر در طول سال گذشته سه برابر بیشتر از هر فضاپیمای دیگری در تاریخ به

بازار فناوری و سراهای نوآوری

دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی با بیان این که امیدوارم مجموعه دانشگاه آزاد

ناسا ویکرام را پیدا نکرد

آژانس فضایی هند می‌گوید ناسا محل سقوط فرودگر قمری ویکرام را پیدا نکرده است

تولید موکت‌ های ضدآتش

از صنعتی‌سازی آنتی باکتریال فرش‌ها خبر داد و گفت: با امضای قراردادی

نورون مصنوعی با توانایی درمان آلزایمر

گروهی از محققان بین‌المللی پس از چند دهه تلاش به اولین پیشرفت جهانی در

کوک سازها با ژانر نجوم

بی‌جهت نیست که می‌گویند موسیقی از ابتدای خلقت انسان بوده؛ صدای

شانزهمین کنفرانس بین‌ المللی مهندسی صنایع

دکتر مهدی سیف برقی دانشیار گروه مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا و رئیس این کنفرانس

جذب هیئت علمی مبتنی بر سند آمایش آموزش عالی

در ابتدای این جلسه و پیش از دستور دکتر کی‌­نژاد با اشاره به نامه اخیر

شناسایی ناحیه‌ های بحرانی حفاری

تیم تحقیقاتی پتروپلی تکنیک ۲ دانشگاه صنعتی امیرکبیر متشکل از ارسلان رفیعی

شرکت‌ های استارتاپ تحول‌ آفرین

در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، گفت: طی سال‌های فعالیت خود در معاونت

دستاوردهای فنی متخصصان حوزه علوم اعصاب

دکتر محمدتقی جغتایی، مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی

تسهیلات بلاعوض صندوق نوآوری برای استانداردهای صنعت هوایی

وی با بیان اینکه تسهیلات مالی این صندوق در قالب‌های متنوعی چون تسهیلات

فناوری‌ های نمایشگاه CES ۲۰۲۰

نمایشگاه فناوری "CES" امسال، از روز هفتم تا دهم ژانویه در لاس‌وگاس برگزار

کشت ریزجلبک پرکاربرد در صنایع آرایشی و پزشکی

با بیان اینکه این ریزجلبک‌های تک سلولی در گروه جلبک‌های قرمز رنگ قرار

دستاوردهای علمی یک دهه

از آنجا که زمان کمی تا شروع سال میلادی ۲۰۲۰ باقی مانده است فرصتی به دست

تحصیل همزمان دو رشته غیرپزشکی در دانشگاه آزاد

دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شیوه‌نامه تحصیل همزمان در

یکپارچه‌ سازی بیمه‌ های سلامت

در نظام بیمه سلامت ایران چندین صندوق بیمه بدون وجود مقررات کافی برای انتقال و

ساخت آزمایشگاهی نانوواکسن‌ های ضدسرطان

شفقی : امروزه سرطان پستان شایع‌ترین عامل سرطان و دومین عامل مرگ‌ومیر

بازدهی سلول‌ های خورشیدی با نانولوله

شفقی : استفاده از انرژی­‌های پاک یکی از دغدغه­‌های

ترمیم صخره‌ های مرجانی

شفقی : بلندگوهای زیر آب می‌توانند با پخش صدای صخره‌های مرجانی سالم که

مراکز نوآوری در حوزه حمل‌ و نقل هوشمند

شفقی : امروز دو تفاهم‌نامه همکاری با عناوین "ایجاد زیرساخت برای

اشتغالزایی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان

شفقی : دکتر رحیمی، مجری طرح اسناد برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی

متابولیت‌ های ثانویه صنعت دارویی

شفقی : موادآلی شیمیایی پیچیده‌ای هستند که گیاهان در طول حیات خود تولید

دوران جنینی و بیماری‌ های قلبی و فشار خون

شفقی : پژوهش‌های اخیر، حاکی از آن هستند که یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در

انتقال تجربیات در زمینه توسعه پارکهای فناوری

شفقی : سفیر کوبا در ایران با دکتر غلامی در محل وزارت علوم دیدار و به‌طور

یافته‌ های علمی محققان در حوزه شتابگرها

شفقی : رییس دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی گفت: این

افزایش ظرفیت‌ های خوابگاهی

دکتر سیداحمد معتمدی در مراسم معارفه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی

رتبه اول اخلاق در میان شرکت‌ های فناوری

بررسی‌های اخیری که در مورد عملکرد شرکت‌ها در سال جاری صورت


ارسال نظر

عکس خوانده نمی شود

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به قالیشویی شفقی است.
انصراف